
Engedje meg, hogy felhívjuk figyelmét a 2018. május 29-30. között, a KASZÓ Zrt. és a NAIK Erdészeti Tudományos Intézet KASZÓ-LIFE (LIFE12 NAT/HU/000593) projektje keretében szervezendő nemzetközi konferenciára.
A 2013. őszén indult projekt fő célja az erdővel borított területeken található felszíni és felszín alatti vizek visszatartása, hogy azok hosszabb ideig hasznosuljanak az erdei társulások számára.
Ebből adódóan a konferencia fő témája a víz erdőben betöltött szerepe, az erdészeti vízgazdálkodás azon gyakorlati módszereinek és új lehetőségeinek megismerése és ismertetése, amik a globális felmelegedés okozta szélsőséges időjárási körülmények kiküszöbölését hivatottak az erdei ökoszisztéma számára csökkenteni.
Az első nap délelőttjén a felkért előadók általános tájékoztatást tartanak a témával kapcsolatban, valamint a KASZÓ-LIFE pályázatot mutatjuk be terepi programmal egybekötve. Másnap délelőtt a vendégelőadóknak nyújtunk lehetőséget a témához kapcsolódó szakmai előadásaik megtartására. Amennyiben Ön a részvétel mellett előadást is szeretne tartani, kérjük, hogy az alábbiakat jelezzék felénk. A képviselt szervezet neve, az előadás címe, rövid összefoglaló. Az előadások tervezett hossza 15-20 perc. Jelentkezését 2017.12.20-ig küldje el a Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. email címre. A konferencia során lehetőséget biztosítunk poszter kihelyezésére. Amennyiben poszterrel szeretne bejelentkezni, úgy annak címét és rövid összefoglalóját kérjük, küldje el a fenti időpontig a megadott címre.
A konferencia nyelve angol és magyar, szinkrontolmácsolás az előadások alatt biztosított.
A konferencia az előadással érkező vendégek számára ingyenes, a fennmaradó ingyenes helyeket jelentkezési sorrendben töltjük fel. A támogatott létszám felett lehetőség lesz részvételi díj megfizetésével is részt venni a konferencián.
A konferencia részletes programját és a részvételi díj összegét, valamint a regisztrációs felület linkjét a későbbiekben küldjük.
Előzetes program:
Érkezés: 2018. május 28. 16.00-tól.
2018. május 29.
7.00-8.30 Reggeli
8.30-9.00 Regisztráció
9.00-10.10 Előadások
10.10-10.30 Szünet
10.30-11.50 Előadások
11.50-13.30 Ebéd
13.30-17.00 Terepi program
18.30- Vacsora
2018. május 30.
7.00-8.30 Reggeli
9.00-10.10 Előadások
10.10-10.30 Szünet
10.30-12.10 Előadások
12.10-13.30 Ebéd
13.30-Hazautazás
A KASZÓ-LIFE projekt keretében a KASZÓ Zrt. és a NAIK Erdészeti Tudományos Intézet 2018.05.29-30. között Water in Forests címmel nemzetközi konferenciát szervezett Kaszóban. A konferencián 5 nemzet (lengyel, szlovák, horvát ó, szerb, magyar), 53 fő részvételével képviseltette magát erdészeti, természetvédelmi és vízügyi szakemberei által.
Lábodi István, a projekt menedzsere, valamint Galamb Gábor, a KASZÓ Zrt. vezérigazgatója köszöntötte a megjelenteket, majd Dr. Borovics Attila, a NAIK ERTI igazgatója vezette fel a napot a klímaváltozás erdőket érintő hatásainak ismertetésével.
Az első nap folyamán az erdők vízigényéről, a Kárpát-medencét érintő szélsőséges vízháztartási helyzetekről, az erdők egészségi állapotáról, a keskenylevelű kőrist érő negatív hatásokról tartottak előadást.
Ezután a KASZÓ-LIFE projekt keretében elvégzett természetmegőrzési feladatokat, valamint a beavatkozások hatásainak vizsgálata során kapott eredményeket részletezték. Az előadások alatt elmondottakat a délutáni terepbejárás során be is mutatták. A Kűvölgyi-tavak felújításával és négy tóból álló tórendszerré bővítésével kapcsolatos munkákat a helyszínen ismertették. Egy kocsányos tölgy és egy éger monitoringpontot is érintettek, ahol a beavatkozás hatásait vizsgálják. Utolsó állomásként egy vízfolyáslassítást szolgáló mederbordát néztek meg.
A konferencia második napján a klímaváltozás miatt intenzíven terjedő rovarfajokról, az éghajlatváltozás hatásait vizsgáló projektekről hallgattak meg előadásokat a résztvevők.
Az OAKEY-LIFE projekt által a Kecskemét melletti Peszéri-erdőben történő élőhelymegőrzési, helyreállítási munkákat ismerhették meg a jelenlévők. A következő előadásban a Dráva horvát oldalán történő kocsányos tölgy- és vízgazdálkodási gyakorlat összefüggéseiről, valamint a talajvízszint csökkenés miatti nehézségekről adtak információt. Továbbá bemutatásra került egy közös szlovák-magyar együttműködés, csallóközi és szigetközi területeken zajló projekt, a Duna árterületének helyreállítási feladataival. Két előadás a Tiszához kapcsolódott. A nagyvízi meder vízszállító képességének helyreállításáról, valamint 40-60 napos elöntéssel érintett területeken történő természetes erdőfelújításokról nyújtottak információt. A résztvevők megismerkedtek egy legeltetéssel kapcsolatos lengyel projekttel is, ahol juhok legeltetésével történik a gyepek fenntartása. A Turjánvidéken történt vizes élőhelyek megőrzését célzó projektről is hallhattak a jelenlévők.
Előadások:
BÁRÁNY Gábor: A peszéri-erdő, a Kiskunság ékköve - Az OAKEYLIFE projekt bemutatása
BOZÁN Csaba: Vízgazdálkodási szélsőségek a Kárpát-medencében
CSÓKA György: Forest health in a changing Word
FICZERE András: Nagyvízi meder vízszállító képességének helyreállítása a szolnoki vasúti híd és a Kisköre közötti szakaszon Projekt Erdészeti Beavatkozásai
GÁLHIDY László: Water retention and active water supply measures in alder-ash forests of Turjánvidék
GRIBOVSZKI Zoltán: Az erdők vízigénye és vízutánpótlási lehetőségei a változó klímában
Silvia HALKOVÁ: Restoration and management of Danube floodplain habitats
HORVÁTH László: A KASZÓ-LIFE projekt keretében végrehajtott élőhelymegőrzési és -helyreállítási munkák bemutatása
NAGY László, KOLTAY András: A környezeti hatások monitoringja a KASZÓ-LIFE projektben
Leopold POLJAKOVIC-PAJNIK: Climate change and invasive insect species in forests, urban areas and nurseries in Serbia
Natasa RAP, Ivan PILAS: Hydrological changes and potential of integrated forest and water management of lowland oak (Quercus robur) forests in Croatia
Wojciech SOLTYSIAK: Sheep grazing in the project
SZILÁGYI Annamária: A Közép-Tiszán elhelyezkedő 40-60 napos elöntésű erdők természetes felújítása bontóvágással
Poszterek:
EÖTVÖS Csaba Béla, HORVÁTH László: A Szentai-erdő talajvízszint változásai a KASZÓ-LIFE projekt hatására
GARAMSZEGI Balázs: Mézgás éger és kocsányos tölgy állományok növekedésének vizsgálata a KASZÓ-LIFE projekt monitoring feladatainak keretében
LIFE-MICACC project: Natural water retention measures harnessed for climate change adaptation in rural Hungary
F.1 akció – Projektmenedzsment és a projekt-előrehaladás (adminisztratív, műszaki és pénzügyi) monitoringja
A projekt megfelelő működésének, a feladatok sikeres megvalósításának biztosítása érdekében a jól képzett és jól felkészült projektmenedzsment csapat állt fel. A projekt indító találkozójára 2013. szeptember 2-án került sor. A közbeszerzést követően a külső projektmenedzser aktív részvételével folytatódik a projekt.
F.2 akció – Irányító Bizottság (Steering Committee)
A projekt irányító Bizottsága az alábbiak szerint ülésezett:
2013. szeptember 2. - megalakulás, működési rend kialakítása
2014. április 11. - döntés szerződésmódosítás kezdeményezéséről (tervezési feladatok csúszása miatt)
2015. január 28. - tájékoztatás a 2014. évben elvégzett feladatokról, a 2015. évi munkaterv elfogadása, engedélyek beszerzésének felgyorsítása
2015. július 6. - döntés a természetmegőrzési akciók két ütemben történő végrehajtásáról, a 2015. évben benyújtandó jelentés előkészítéséről
2016. február 4. - tájékoztatás a 2015. évben elvégzett feladatokról, a 2016. évi munkaterv elfogadása, a tanösvény létesítéséhez szükséges döntések meghozatala
2016. november 7. - tájékoztatás a projekt időtartamának esetleges meghosszabbításával kapcsolatos teendőkről, a 2017-ben beadandó jelentésről.
2017. január 16. - tájékoztatás a 2016. évi feladatok teljesüléséről, a 2017. évi munkatervről
2017. március 17. - döntés a nemzetközi konferencia időpontjáról, tájékoztatás a projekt időtartamának esetleges meghosszabbításával kapcsolatos feladatokról, tájékoztatás az előrehaladási jelentéssel kapcsolatos határidőkről és teendőkről, a soron következő helyszíni szemléről.
F.3 akció – Tréningek, műhelyfoglalkozások a kedvezményezettek dolgozói részére
Az első oktatásra 2013. december 5-én került sor. A második oktatás 2014. március 21-én zajlott le.
F.4 akció – Kapcsolatteremtés és –ápolás más LIFE és/vagy nem-LIFE projektekkel
- Első alkalomként 2013. október 14-15-én Bugyiban megrendezett özönnövények irtásával kapcsolatos szemináriumon vett részt a KASZÓ Zrt.
- 2014. június 24-én Hajdúhadházon zajlott egy tervezett LIFE pályázattal kapcsolatos megbeszélés, ahol a KASZÓ Zrt. képviseltette magát, mint meghívott érintett.
- 2015. március 24-26-án Túrkevén került megrendezésre a XII. Természetvédelmi Szeminárium, ahol a NAIK-ERTI és a KASZÓ Zrt. munkatársai részt vettek az előadásokon, valamint Szalai Kitti bemutatta a KASZÓ-LIFE pályázatot a LIFE szekcióban.
- 2015. április 24-én Tarnaszentmiklóson, a „Kék vércse védelme a Kárpát-medencében” című LIFE projekt keretében került megrendezésre a kihajtási ünnep, ahol a NAIK-ERTI és a KASZÓ Zrt. egy-egy munkatársa vett részt és kapott tájékoztatást a pályázatról.
- 2015. szeptember 17-én egy spanyolországi intézmény kereste meg az Erdőgazdaságot, hogy a tervezett pályázatukhoz adjon támogató nyilatkozatot. A nyilatkozat elküldésre került, a jövőben együttműködést alakíthat ki a két szervezet.
- 2016.03.31-én Pilisszentkereszten jelen voltak a KASZÓ Zrt. képviselői egy workshopon, ahol a LIFE pályázatok tapasztalatait osztották meg egymással a résztvevők.
- 2016.04.19-21. között Budapesten került megrendezésre egy nemzetközi konferencia az özönnövény irtásról. Első két nap előadásokat tartottak, harmadik nap terepi program volt a Turjánvidék LIFE pályázat bemutatása céljából.
- 2016.04.28-án a Natura 2000 hálózattal kapcsolatban került megrendezésre egy kerekasztal megbeszélés a LIFE in Forests pályázat keretében, ahol lehetőség volt a KASZÓ-LIFE projekt bemutatására.
- 2016.09.08-án újra a támogató nyilatkozatunkat kérte a fentebb említett spanyol intézmény pályázatuk ismételt beadásához.
- 2016.09.13-15 között zajlott le az első külföldi látogatás Ausztriában.
- 2017.03.20-22 Élő Erdő Konferencia Sopronban a LIFEinFORESTS rendezésében
- 2017.03.21. A projekt bemutatása Budapesten víz és erdő témájú fórumon
- 2017.03.23. Vizes élőhelyek megóvása Szombathelyen előadás a KASZÓ-LIFE projektről
F.5 akció – Könyvvizsgálat
F.6 akció – LIFE utáni természetvédelmi terv
F.7 akció – A LIFE és KEOP projektek közötti lehetséges szinergiák
A KEOP-3.1.2/2F/09-11-2013-0026 számú pályázat 2015. június 15-én sikeresen lezárult.
A természetvédelmi akciók 2015. nyarán kezdődtek el.
C.1 akció – Bükki víztározó kialakítása, rekonstrukciója
A Bükki-tó felújítása során az útban lévő fákat kivágták, a meglévő töltést lehumuszolták, a régi műtárgyat kicserélték központi műtárgyra, a gátat feltöltötték, megszélesítették és megmagasították, majd hullámvédelemmel látták el.
C.2 akció – Baláta-tó megőrzése
A munkák 2016. januárjában zajlottak. Egy tiltós átereszt helyeztek el, amivel szabályozható lett a Baláta-tó lefolyása.
C.3 akció – Iszapkotrási és terítési munkák elvégzése a Kűvölgyi 1. és 2. számú tavak esetében
A Kűvölgyi 2. tóból megtörtént az iszap kikotrása. Az iszap a száradás után felhasználásra került az útjavítások és a töltésépítések során. A Kűvölgyi 1. tó töltése megerősítésre került. A munkák 2015. december 15-én zárultak.
C.4 akció – Kűvölgyi 3. számú tó létrehozása
A Kűvölgyi 3. számú tónál a meglévő töltés lehumuszolásra, majd az árapasztó műtárgy beépítésre került, a töltést megmagasították, megerősítették, hullámvédelemmel látták el.
C.5 akció – Kűvölgyi 4. számú tó létrehozása
A munkák az útban lévő fák kitermelésével kezdődtek. A töltés vonalát lehumuszolták, az árapasztó műtárgyat és barátzsilipet beépítették, a völgyzáró gátat feltöltötték és hullámvédelemmel látták el.
C.6 akció – Vízfolyások vízvisszatartása
A munkák 2016. januárjában zajlottak. A kijelölt vízfolyásokon 100 méterenként mederbordát helyeztek el a víz lefolyásának lassítására. Ezzel a víz oldalirányú mozgását lehet elősegíteni.
C.7 akció – Szolgálati utak helyreállítása
A kiszárított iszappal a projektterületen lévő utak javítását végezték el, hogy a munkaterületek könnyen megközelíthetőek legyenek.
C.8 akció – Invazív növények kiírtása
Az irtási munkák 2014. márciusában kezdődtek el a projektterületen. Az akác, bálványfa, kései meggy, zöld juhar és magas aranyvessző kerül visszaszorításra. Eddig összesen több, mint 250 hektáron zajlott le a kezelés, egy-egy erdőrészletbe többszöri visszatéréssel. A felsorolt fajok jól regenerálódnak, így a következő években is fontos az ellenük való védekezés.
2016. júliusától vegyszeres irtást is végeztünk 3 erdőrészletben kései meggy és bálványfa ellen.
E.1 akció – Online kommunikáció
A projekt honlapja működésre kész, a hírek és az előrehaladás állása folyamatosan kerül fel a honlapra.
E.2 akció – Sorompók, információs és hirdetőtáblák kihelyezése
A sorompók, információs és hirdetőtáblák 2014-ben kihelyezésre kerültek. Az akció ezzel lezártnak tekinthető.
E.3 akció – Tanösvény kialakítása
2016. tavaszán elkészült a 10 állomásból álló Erdőkerülő tanösvény, valamint a 2 pihenőhely.
E.4 akció – Média feladatok
2013. december 4-én került sor az első sajtótájékoztató megtartására.
A második sajtótájékoztató 2015. október 27-én zajlott le.
2016. márciusában kiküldésre került a 3. sajtóközlemény.
2016. július 8-án kiküldtük a 4. sajtóközleményt.
Elkészült egy német nyelvű kisfilm a projekt bemutatására.
E.5 akció – Információs anyagok publikálása
A magyar nyelvű változat elkészült a kiadványokból.
E.6 akció – Lakossági fórumok
A nyilvánosság bevonására első alkalommal lakossági fórum keretében 2013. november 6-án került sor.
A második lakossági fórum 2015. október 27-én zajlott.
E.7 akció – Vezetett túrák
2016. július 28-án lezajlott az első vezetett túra.
E.8 akció – Layman jelentés
E.9 akció – Projekt utáni kommunikációs terv
E.10 akció – Nemzetközi konferencia
Tervezett időpont 2018.05.29-30.